Zapewnić bezpieczeństwo na dachu

Ochrona osób pracujących na wysokości jest niezwykle istotna. Dotyczy to między innymi prac wykonywanych na dachach. Bez względu na to, z jakim budynkiem ma się do czynienia, ochrona przed upadkiem z dachu stanowi obowiązek i jest kluczowa dla inwestora oraz właściciela obiektu. Zapewnienie tego rodzaju ochrony nie musi być wcale trudne. Wystarczy zastosować odpowiednie środki, które uchronią przed upadkiem z wysokości.

Ostrożność to za mało. Trzeba dmuchać na zimne

Wiadomo, że wielu doświadczonych pracowników, którzy swoje obowiązki wykonują na dachu, doskonale zdaje sobie sprawę, jak dbać o swoje bezpieczeństwo. Niestety, rutyna bywa zgubna, a poza tym nie można przecież wykluczyć ani przewidzieć nagłego wypadku. Właśnie dlatego ochrona przed upadkiem z dachu stanowi klucz do bezpiecznego wykonywania obowiązków w pracy. Zasady BHP mają więc znaczenie między innymi podczas robót wysokościowych.

Jak działa system ochrony?

Są rozmaite metody chronienia pracownika wykonującego swoje obowiązki na dachu. Skutecznym i powszechnym sposobem jest mocowanie lin asekuracyjnych do specjalnych słupków, które przytwierdzone są do dachu za pomocą nitów, kotew czy innych. Uprząż, którą zakłada pracownik, chroni go przed zbyt dalekim wychyleniem się albo zapobiega upadkowi, zatrzymując osobę, która jest chroniona, na bezpiecznej wysokości.

Wysoka wytrzymałość lin i nie tylko

Wiadomo, że w przypadku tak ważnych kwestii, jak bezpieczeństwo pracy, istotna jest jakość zabezpieczeń. Słupki powinny więc być solidnie zamontowane, a liny – wytrzymałe i mocne. Kluczowy jest również komfort pracownika, którego ruchy nie mogą być krępowane przez zabezpieczenia. Systemy ochrony przed upadkiem z dachu powinny być oczywiście dostosowane do rodzaju dachu. Wiadomo, że inne zabezpieczenia zostaną zastosowane na dachach płaskich, a inne w skośnych. Dedykowane systemy wykorzystywane są w dachach metalowych, a kolejne – w tych z blachy falistej.

Nie ma więc wątpliwości, że nie ma znaczenia, jaki jest cel prac i na jakim dachu się je wykonuje. Za każdym razem należy odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo pracownika. Na szczęście w obecnych czasach nie ma kłopotu z zastosowaniem rozmaitych systemów zabezpieczeń. Tym bardziej, że trzeba je wykorzystywać także w mniej typowych budynkach, na przykład zabytkach lub tych z dachówką. To może być wyzwanie, ale trzeba sobie z nim poradzić.

Sprawdź najlepsze zabezpieczenie przed upadkiem z dachu na stronie www.sfsintec.biz/sfs_download/media/general_media/downloadcenter/sfs_intec_mo_pl/tdbl_2/System_Soter_-_zabezpieczenia_dachowe.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *