Tylko dla odważnych

Jeżeli cenisz sobie wolność, niezależność i brak szefa, a do tego lubisz wszystko robić po swojemu i nie boisz się ryzyka, zostań freelancerem. Kiedyś nazywani wolnymi strzelcami wykonywali przede wszystkim zawody artystyczne. Na pracę w taki sposób mogli sobie pozwolić malarze, pisarze czy dziennikarze. Rozwój technologii sprawił, że freelancerami stali się także ci, którym do pracy wystarczy laptop i dostęp do internetu. Ten system pracy ma oczywiście swoje zalety, ale i wady. Warto je dokładnie poznać, zanim rzucimy ciepłą posadkę na etacie. Może się bowiem okazać, że nasze wyobrażenia o byciu freelancerem mają się nijak do rzeczywistości. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zasmakowanie pracy freelancera w momencie, gdy jeszcze jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę. Przejście zupełnie na swoje zostawmy na czasy, kiedy utwierdzimy się w przekonaniu o słuszności tej decyzji.

O pracy jako freelancer mogą myśleć między innymi przedstawiciele takich zawodów, jak tłumacz, nauczyciel języków, fotograf, filmowiec, wizażystka, bloger, a nawet niania.

Zaletą jest z pewnością to, że możemy pracować tam, gdzie mamy ochotę – na przykład we własnej sypialni albo w ulubionej knajpce. Godziny pracy też zazwyczaj wybieramy sami. Niestety, czasem może to oznaczać, że mamy tyle zleceń, że pracujemy dużo dłużej w ciągu dnia niż podczas gdy byliśmy zatrudnieni na etat. Innym razem możemy nie mieć pracy przez długi czas i ta nieregularność i niepewność to jedna z największych wad pracy jako freelancer. Choć praca na etacie łączy się z wieloma ograniczeniami, to daje również przywileje, na jakie freelancer liczyć nie może, jak chociażby płatny urlop czy możliwość zwolnienia chorobowego. Pracując jako freelancer musimy też mieć bardzo dużą motywację – w biurze wystarczy polecenie szefa, aby wziąć się ostro do pracy, w domu musimy się motywować i organizować sami. Rzadko freelancer ma ten komfort, że może się skupić jedynie na pracy, którą właśnie wykonuje – musi bowiem starać się o kolejne zlecenia, aby nie zostać bez pracy i środków do życia. Zwykle pracujemy też na umowę, która niewiele nam gwarantuje, zdarzają się też nieuczciwi zleceniodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *