recepcja

Przede wszystkim komunikatywność

Każda praca wymaga konkretnego zestawu cech, umiejętności i naturalnych predyspozycji. Jeżeli chodzi o pracę w hostelu, to na pierwszym miejscu wymienimy komunikatywność, rozumianą jako umiejętność dogadania się z każdym, o każdej porze i w każdym miejscu, niezależnie od panujących wokół warunków.

Różni ludzie, różne historie

Możemy wyobrazić sobie sytuację, w której jako pracownik hostelu musimy wydać pokój świeżo przybyłym gościom. Jest godzina 12:00, goście mieli zrobioną wcześniej rezerwację, ponadto posługują się perfekcyjnym angielskim i wszystko przebiega bezproblemowo. Słowem sytuacja wręcz podręcznikowa – jednocześnie zaś bardzo mało prawdopodobna.

A teraz wyobraźmy sobie, że jest grubo po północy, świeżo przybyli goście nie dość, że nie mieli wcześniejszej rezerwacji, to jeszcze ich angielski pozostawia wiele do życzenia, a jakby tego tego było mało, ich mowa i zachowanie zdradza, że wrócili właśnie z suto zakrapianej imprezy. Oczywiście opisana sytuacja została celowo wyolbrzymiona, jednak oddaje ona pewną nieprzewidywalność, na którą trzeba być gotowym, jeżeli poważnie myśli się o pracy w hostelu.

Spodziewaj się niespodziewanego

Jakie jeszcze cechy i umiejętności przydadzą się w takich miejscach jak hostel? Zdolność do działania pod presją lub po prostu w stresie, jednak nie jest to taki negatywny stres jak wśród pracowników korporacji gonionych przez targety i deadline’y, To raczej rodzaj pewnego odnalezienia się w nieoczekiwanym, dostosowania się do niego. W końcu tak jak w każdej pracy polegającej na kontakcie z klientem przyda się zwyczajny ludzki optymizm.

Nie tylko obsługa klienta

Należy zauważyć, że praca w hostelu często wymagać będzie od nas zakasania rękawów i wykonywania zadań fizycznych. Nawet jeśli normalnie pełniona przez nas funkcja tego nie wymaga, to pewne duże wydarzenia kulturalne w mieście czy po prostu sezon urlopowy mogą zagonić nas do pracy.

Ponadprzeciętne obłożenie hostelu wymusi na nas potrzebę pomocy kolegom i koleżankom np. w celu zachowania porządku na terenie obiektu. Wspominaliśmy jednak o optymizmie, dlatego myślmy o tym w kategoriach budowania team spirit!

Artykuł powstał przy udziale serwisu fitnesshostel.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *