przedstawiciel

Praca jako przedstawiciel handlowy – co się z tym łączy?

Z przedstawicielami handlowymi każdy z nas styka się codziennie – dzwonią do nas, składają wizyty, a wszystko to, żeby zachęcić do wybrania konkretnej usługi lub produktu. Często stykają się z jawną niechęcią, lecz dla niektórych to wręcz wymarzona praca. Kto się do niej nadaje?

Praca-przedstawiciel handlowy

Praca przedstawicieli handlowych jest jednocześnie odpowiedzialna i kreatywna, jak i nieco niewdzięczna. Przedstawiciel najczęściej musi być mobilny i jeździć z ofertami w wyznaczone miejsca – gdzie firma, dla której pracuje, ma kontakty lub zakupione wcześniej usługi, a także do firm, które dobrze rokują pod kątem ewentualnej współpracy. Istnieje kilka branż, w których praca przedstawiciela handlowego jest szczególnie istotna, a jej specyfika nie zmieniła się od bardzo wielu lat. Do takich należą przedstawiciele handlowi, którzy sprzedają:

  • auta (nowe i używane), a także części do nich i serwisowanie

  • leki i środki medyczne (często można spotkać ich w przychodniach, gdy usiłują wejść do gabinetów lekarskich)

  • ubezpieczenia (na życie, wakacyjne, auta, mieszkania) i inne produkty finansowe

  • banki (oczywiście dla klientów biznesowych)

  • specjalistyczne kosmetyki (do gabinetów kosmetycznych i gabinetów SPA)

Z pewnością istnieją także inne branże, które wysyłają swoich przedstawicieli handlowych w świat, lecz te, wymienione powyżej są najczęściej spotykane.

Jak to wygląda w praktyce?

Oprócz przybycia na umówione spotkanie, przedstawiciele często zabierają ze sobą upominki dla osób, które będą przekonywać. Zazwyczaj są to gadżety reklamowe firmy takie, jak długopisy, kubki i tym podobne, ale zdarzają się także kosze ze słodyczami i kawą. W kuluarach krążą plotki o egzotycznych wakacjach, które są dodatkiem do podpisanej umowy, lecz nie da się tego w żaden sposób potwierdzić. Ludzie uwielbiają plotkować, więc nie ma się co dziwić takim rewelacjom. Zresztą z pewnością o każdym istniejącym zawodzie krążą rozmaite, niczym niepotwierdzone pogłoski, a praca przedstawiciela nie jest tu absolutnie żadnym wyjątkiem.

Kto może tak pracować?

Bezpośrednia sprzedaż do bardzo specyficzna praca. Przedstawiciel handlowy musi być bardzo kontaktowy, kulturalny, budzić sympatię i mieć tak zwany dar przekonywania. Powinien być także punktualny i merytorycznie dobrze przygotowany do planowanych spotkań. Do takiej pracy nie będzie się nadawał introwertyk, ktoś, kto nie lubi ludzi i kontaktu z nimi, a także osoba pozbawiona cierpliwości.

Osobom chętnym, aby zacząć taką pracę radzimy dobrze to przemyśleć – a przede wszystkim to, czy mają predyspozycje do wykonywania tak absorbującego i jednak wysoce wymagającego zawodu. Niemniej uważamy, że jeśli w ogóle taka myśl pojawiła się w naszej głowie, oznacza to, że zdecydowanie warto chociaż spróbować.