Kto może być rezydentem podatkowym Norwegii i co nam tym zyska?

Nie wiesz, kto może być rezydentem podatkowym Norwegii? A może nie wiesz, co można zyskać na rezydencji podatkowej w Norwegii? Liczysz na wskazówki, które pozwolą Ci rozwiać wszystkie wątpliwości? Znajdziesz je w naszym tekście, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Kto może być rezydentem podatkowym w Norwegii?

Przy określeniu rezydenta podatkowego w Norwegii bierze się pod uwagę różne kryteria i zawsze są one zgodne z wytycznymi Skatteetaten. Na pewno osoba będzie mieć rezydencje podatkową w Norwegii jeśli ma tutaj swój dom lub główne miejsce pobytu. Rezydent podatkowy w Norwegii to również osoba, która prowadzi tutaj swoją działalność zawodową lub ma centrum swoich interesów rodzinnych. Jeśli dodatkowo dana osoba była przez cały zeszły rok podatkowy rezydentem podatkowym Norwegii, to warto wspomnieć, że nie trzeba zgłaszać dochodów w Polsce. 

Rezydent podatkowy w Norwegii – co można na tym zyskać?

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że osoby mieszkające na stałe w Norwegii mogą odliczyć sobie wiele innych kosztów. Warunkiem jest tutaj niepodleganie statusowi pendler. Co zatem dokładnie zyskamy? Rezydent podatkowy w Norwegii może odliczyć oprocentowanie długi i to nie tylko zaciągniętego w skandynawskim kraju, ale również w Polsce. 

Do tego dochodzą też wszelkie ulgi rodzicielskie, w tym na przykład  25 000 NOK na jedno dziecko, 15 000 NOK na drugie dziecko. Oczywiście, aby skorzystać z takiego odliczenia, najpierw trzeba mieć udokumentowane wszystkie koszty rodzicielskie i liczyć będą się nie tylko koszty przedszkola, ale również opiekunki SFO. Istnieje też możliwość odliczenia kosztów opieki specjalistycznej w przypadku dziecka niepełnosprawnego, czy datków dla wszelkich organizacji charytatywnych.

Rezydent podatkowy w Norwegii może także odliczyć koszty uzyskania przychodu, kwotę wolną od podatku, czy koszty z tytułu składki na BSU (mieszkaniowy program oszczędnościowy dla młodzieży). Do tego dochodzą też koszty poniesione na odzież roboczą, sprzęt do wykonywania pracy, czy odbyte szkolenia, które są konieczne do podwyższenia przychodu. 

Dodatkowo można także skorzystać z możliwości odpisania uprawnionej do odpisu wpłaty do publicznej kasy emerytalnej lub prywatnej kasy emerytalnej (odciąganą przez pracodawcę). Rezydent podatkowy w Norwegii może również zdecydować się na odpis części składek na związki zawodowe, więc widać, że faktycznie możliwości są tutaj ogromne i warto przyjrzeć się im o wiele lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *