Jak uzyskać dofinansowanie wymiany kotłów?

Zmniejszenie emisji spalin do atmosfery jest jednym z priorytetów współczesnego świata. Nie można się temu dziwić, gdyż wszechobecny smog i nasilający się z roku na rok efekt cieplarniany stanowią ogromne zagrożenie dla ziemi i życia na niej. Wymiana starych pieców do co jest obecnie koniecznością. Na szczęście można uzyskać dofinansowanie wymiany kotłów. Żeby skorzystać z programu „Czyste Powietrze” trzeba jednak spełnić kilka warunków.

 

Ile pieniędzy można uzyskać z dofinansowania?

 

Nowe piece gazowe do centralnego ogrzewania nie są tanie. Konieczność ich wymiany poważnie obciąży budżet remontowy w każdym domu. Dofinansowanie wymiany kotłów można uzyskać, spełniając kilka warunków. 

Żeby uzyskać dofinansowanie wymiany kotłów w wersji podstawowej należy być właścicielem lub współwłaścicielem mieszkania albo domu jednorodzinnego. Kwota, którą można uzyskać wymieniając piece węglowe na piece gazowe do centralnego ogrzewania jest uzależniona od dochodu na członka rodziny. Minimalna kwota to 3000 zł, zaś maksymalna – 37 000 zł. Na najwyższe dofinansowanie mogą liczyć gospodarstwa domowe, których kwota miesięcznego dochodu nie przekracza 1400 zł na osobę. Wyjątkiem jest gospodarstwo jednoosobowe, w którym kwota wynosi 1960 zł. W przypadku, gdy koszt wymiany okaże się wyższy, można starać się o pożyczkę. 

 

Jakie urządzenia można kupić w ramach programu „Czyste Powietrze”?

 

Żeby uzyskać dofinansowanie, należy zakupić kotły najwyższej jakości. Należą do nich:

piece gazowe do centralnego ogrzewania kondensacyjne, które pozyskują energię ze spalania gazu i ciepła ze spalin

–  piece elektryczne będące zazwyczaj uzupełnieniem innych sposobów ogrzewania

– piece olejowe, które wykorzystuje się w budynkach, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia gazu

– pompy ciepła, czyli urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii

– piece na paliwo stałe (biomasę lub węgiel), jednak znacznie bardziej ekologiczne niż tradycyjne

 

Czy wymiana starego kotła jest trudna?

 

To pytanie zapewne spędza sen z oczu wielu użytkowników starych kotłów, którzy są zmuszeni pomyśleć o ich wymianie. Wszystko zależy od typu nowego ogrzewania, jaki planuje się zainstalować. Najczęściej instaluje się piece gazowe do centralnego ogrzewania, kotły na pellet, piece na ekogroszek lub pompy ciepła.