Jak reklamować trudną branżę

Nie jest tajemnicą, że bez reklamy nawet firmie z najbardziej innowacyjnym produktem, trudno się przebić, bo po prostu klienci o niej często nie wiedzą. Można liczyć, że wieści rozejdą się pocztą pantoflową, ale czy nas na to stać? A co dopiero gdy nasza branża jest niezbyt popularna. Przyjrzyjmy się zatem jakie zasady skutecznej reklamy warto znać, żeby nie wyrzucać w błoto pieniędzy, a w zamian koszty promocji przekuwać w zyski.
 

Grupa docelowa

 
Skuteczną reklamę można zrobić naprawdę niskim kosztem, ale można też wydać mnóstwo pieniędzy i nie uzyskać nic. Najważniejszą zasadą jest dokładne poznanie klienta (czyli odbiory przekazu) i rozpoznanie jego potrzeb.
 

Kto jest moim klientem?

 
Nie ma sensu uderzać z reklamą podpasek do mężczyzn czy w gazecie dla przyszłej mamy oferować kurs na wózek widłowy. Zresztą, to właśnie producent takich wózków, często jest przedstawiany jako przykład ogromnego przepalania budżetu na nieskuteczną reklamę. Swojego czasu w telewizji publikowana była reklama wózków widłowych. Domyślasz się pewnie, ile kosztują takie spoty. A jak sądzisz, ilu widzów serialu w porze obiadowej, było zainteresowanych zakupem takiego wózka? No właśnie. Ogromny koszt, a efekt prawdopodobnie znikomy.
 
A wystarczyło się zastanowić, gdzie jest potencjalny klient na wózki? I tam uderzyć z ofertą. Prawdopodobnie dużo taniej wyszłoby zatrudnić obrotnego człowieka, który na żywo porozmawia z właścicielami magazynów, czy zakładów produkcyjnych, przedstawi im zalety tych właśnie wózków i pozyska w ten sposób klienta, a przynajmniej zostawi kontakt na przyszłość.
 

Jak znaleźć właściwego klienta

 
Pozostańmy przy tych wózkach. Załóżmy, że naszym produktem jest stacjonarny kurs na wózek widłowy. Zastanawiamy się więc, gdzie można spotkać osobę potencjalnie nim zainteresowaną. Być może ktoś właśnie szuka pracy, a nie spełnia wymogów? Być może potrzebuje ktoś pracowników z tymi uprawnieniami? Reklama na stronach z ogłoszeniami o pracę, będzie więc jak najbardziej trafiona. Plakat w urzędzie pracy, wiadomość wysłana do właścicieli zakładów, czy magazynów, gdzie wózki są używane – również. Ale już reklama w tygodniku kulinarnym – niekoniecznie.
 

Jaki rodzaj reklamy wybrać?

 
Reklama wózków widłowych w mediach społecznościowych, raczej mija się z celem, ale już reklama kursu, zwłaszcza skierowana do mężczyzn w wieku 30-55 lat, z okolicy naszej firmy – jak najbardziej. 
 
Ważny jest też sposób, w jaki zwrócimy się do odbiorcy. Zauważ, że reklamy w telewizji skierowane do dzieci są kolorowe, głośne i zwykle mówią w nich dzieci. Reklama luksusowego auta jest elegancka, wysmakowana, ze spokojna muzyką w tle, ale już wyprzedaż rocznika popularnej marki, promuje rodzinka pakująca wielkie zakupy do bagażnika. O to chodzi. Stań się na chwilę swoim klientem. I mów do niego tak jakby stał przed tobą. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *