Franczyza – ciekawy pomysł na biznes

Założenie własnego biznesu wiąże się zwykle z dużym ryzykiem. Najczęściej trzeba sporo zainwestować bez jakiejkolwiek gwarancji na powodzenie. Początkujących przedsiębiorców odstrasza nie tylko niestabilny rynek, ale również skomplikowana biurokracja. Dobrym sposobem na to, by mieć własną firmę i niewiele ryzykować jest franczyza. Prowadząc działalność na zasadzie franczyzy robimy to pod szyldem znanej marki i dostajemy wszelkie narzędzia i wsparcie, by robić to dobrze i z sukcesem. Franczyzodawca często oferuje bezpłatne szkolenia i przekazuje całą wiedzę potrzebną do prowadzenia oferowanej przez niego działalności. Choć franczyzobiorca zwykle musi zainwestować pewną sumę pieniędzy, to dostaje wiele w zamian. Bowiem to franczyzodawca jest zwykle odpowiedzialny za wszelkie działania reklamowe i public relations. Pomaga także znaleźć i wyposażyć lokal, w którym działalność pod jego szyldem ma być prowadzona. Jego obowiązkiem jest także zapewnienie pierwszej dostawy towaru.

Jako pierwszy system franczyzowy wprowadził założyciel firmy Singer – Isaac Singer. Z dystrybutorami produkowanych przez niego maszyn do szycia podpisywał pisemne umowy, dające im prawo do działania na określonym terenie.

Franczyzobiorca nie musi się także martwić o rekrutację pracowników, ani ich szkolenia. Tak wyglądają początki, ale podczas całego okresu prowadzenia działalności, franczyzobiorca również nie zostaje sam. Zarówno on, jak i jego pracownicy mogą liczyć na pomoc w podnoszeniu ich kwalifikacji, a także kampanie reklamowe i promocyjne prowadzone przez franczyzodawcę. Atutem tej formy działalności jest także możliwość poznawania się na zorganizowanych spotkaniach z osobami prowadzącymi taką samą działalność franczyzową w innych miastach i wymianę doświadczeń. Jeżeli chcesz zyskać doświadczenie jako przedsiębiorca, bez ponoszenia zbędnego ryzyka i masz pomysł na biznes – franczyza to propozycja dla ciebie. To jednak nie tylko przywileje, ale i obowiązki oraz pewne ograniczenia. Firmę trzeba prowadzić zgodnie z polityką sieci franczyzowej i postępować zgodnie z Europejskim Kodeksem Etyki Franczyzy, który duży nacisk kładzie przede wszystkim na uczciwość w relacjach biznesowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *