Czym zajmuje się manager rekreacji?

Konkretne obowiązki różnią się w zależności od pracodawcy. Zazwyczaj manager rekreacji zarządza obiektem sportowo-rekreacyjnym. W większym centrum pracuje przede wszystkim w biurze, natomiast w mniejszym jest też odpowiedzialny za kontakt z klientami i dostawcami.

Jakie obowiązki ma manager rekreacji?

Manager rekreacji może szukać pracy w ośrodkach sportu i rekreacji, klubach fitness, parkach wodnych, prestiżowych hotelach i kurortach wypoczynkowych. Ogłoszenia zazwyczaj publikowane są w Internecie, gazetach lokalnych, regionalnych i krajowych, a niekiedy w specjalistycznych publikacjach. Składając dokumenty aplikacyjne, musi się liczyć z dużą konkurencją.
Rekrutuje, szkoli i nadzoruje pracowników. Planuje i zarządza budżetem. Ponadto przygotowuje plany wypoczynku i organizuje zajęcia fitness. Opracowuje raporty statystyczne i finansowe. Dodatkowo zajmuje się promocją i marketingiem ośrodka. Sprawdza również, czy przestrzegane są przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Opracowuje, dostarcza i monitoruje specjalne działania w obiekcie rekreacyjnym, takie jak kolonie dla dzieci lub wyjazdy sportowo-rekreacyjne dla dorosłych.

Jakie wymagania stawia się kandydatowi na to stanowisko?

Pracodawcy zazwyczaj szukają kandydatów z odpowiednim wykształceniem. Studia podyplomowe zwiększają Twoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy. Niezbędne jest też posiadanie doświadczenia np. jako instruktor fitness, pracownik centrum rekreacji lub asystenta ds. rekreacji.

  • żyłka handlowca,
  • sprawność fizyczna (lub przynajmniej zainteresowanie sportem i aktywnym wypoczynkiem),
  • doskonała umiejętność rozwiązywania problemów,
  • umiejętność obsługi klienta,
  • umiejętność organizacji pracy własnej i zespołu,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • umiejętności interpersonalne, przywódcze, komunikacji werbalnej,
  • pewność siebie i kreatywność,
  • poczucie humoru.

Coraz więcej osób prowadzi aktywny tryb życia, dlatego rośnie zapotrzebowanie na managera rekreacji. Zajęcia rekreacyjne zwiększają pewność siebie i poczucie własnej wartości. Regularna aktywność fizyczna poprawia stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Zmniejsza ryzyko chorób serca, nadciśnienia, otyłości i cukrzycy. Łagodzi lęk, stres i depresję. Dlatego rola managera rekreacji jest niezwykle ważna.