Czy warto iść na studia podyplomowe o kierunku autyzm?

Osoby pracujące z podopiecznymi, którzy cierpią na zaburzenia ze spektrum autyzm czy zespołu Aspergera muszą cały czas się dokształcać z uwagi na to, że każdy przypadek jest inny. Zwiększenie kompetencji, a także odświeżenie wiedzy w takiej gałęzi pedagogicznej to bardzo częste zjawisko. Najczęściej nauczyciele zapisują się na studia podyplomowe na kierunku autyzm. W tym artykule wskazujemy, kto powinien się wybrać na takiej studia podyplomowe.

Studia podyplomowe autyzm – jaki jest ich cel?

Uczestnik zapisany na taki kierunek studiów podyplomowych otrzymuje po jego ukończeniu dedykowane kwalifikacje, które pozwalają pracować z osobami mającymi zaburzenia ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera. Otrzymane kwalifikacje pozwalają pracować w poradniach wychowawczych, ośrodkach szkolnych, szkołach integracyjnych czy ośrodkach wczesnej diagnozy interwencji. Jak widać, studia podyplomowe autyzm dają szerokie możliwości zawodowe.

Studia podyplomowe autyzm – jakie zagadnienia się pojawiają?

Z uwagi na specyficzny charakter studiów uczestnik może liczyć na wyjątkowy program, pozwalający zrozumieć pewne zaburzenia występujące u osób z autyzmem i Aspergerem. Program obejmuje różne zagadnienia z zakresu dydaktyki prowadzenia zajęć, dydaktyki autyzmu, nauczania i wychowywania uczniów autystycznych czy zespołu Aspergera. Jakość programu edukacyjnego zależy od tego, gdzie studia podyplomowe autyzm są realizowane. Specjaliści wskazują, że najlepsze źródła takich studiów występują w szkołach wyższych położonych w Poznaniu, Warszawie i Szczecinie.

Studia podyplomowe autyzm – co dają?

Otrzymywane uprawnienia mogą się różnić w zależności, gdzie studia podyplomowe autyzm zostaną ukończone. Zazwyczaj jednak uczestnicy otrzymują kwalifikacje nauczyciela współorganizującego kształcenie specjalne w przedszkolach i ogólnych szkołach, gdzie uczniowie cierpią na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Oprócz tego kwalifikacje pozwalają uczestnikowi na prowadzenie zajęć rewalidacyjnych z uczniami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *