Bez pracy, ale z ubezpieczeniem

Osoby bezrobotne także mogą być ubezpieczone i w pełni korzystać z wielu praw. Ubezpieczenia społeczne pozwalają im na pobyt w szpitalu czy wizyty lekarskie w placówkach medycznych mających umowę z NFZ-em.

Ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe

Bezrobotnym przysługuje zarówno ubezpieczenie zdrowotne, jak i chorobowe – bo wbrew pozorom to nie jest to samo. Pierwsze z nich pozwala korzystać z bezpłatnej opieki medycznej. To świadczenie pobiera ZUS, a następnie przekazuje je do NFZ-u. Ubezpieczenie chorobowe ma nieco inne przeznaczenie – upoważnia ono do pobierania zasiłku podczas choroby lub urlopu macierzyńskiego. Osobom pracującym na etacie składki powinien odprowadzać pracodawca – co jakiś czas warto sprawdzić, czy wywiązuje się on ze swojego zobowiązania. Osoby prowadzące działalność gospodarczą same muszą się zatroszczyć o odprowadzanie składek i robić to regularnie. Nie jest to jedynie przywilej, ale obowiązek wszystkich pracujących osób. Emeryci i renciści, a także bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy także mają odprowadzane składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zanim znajdziesz nową pracę 

Zwolnienie z pracy to często trudne przeżycie i potrzebujemy nieco czasu, aby ochłonąć i zastanowić się, co dalej. Na szczęście w takiej sytuacji ubezpieczenie jest ważne jeszcze przez miesiąc, więc mamy czas na to, aby zatroszczyć się o jego kontynuację. Jeżeli przez jakiś czas będziemy funkcjonować bez ubezpieczenia, to w momencie, gdy będziemy potrzebować pomocy lekarskiej, pozostanie nam tylko leczenie prywatne. Gdy mamy w planach samodzielnie się ubezpieczać, warto poznać wysokość składki ZUS – w 2020 mogła być ona inna niż obecnie, a w kolejnym roku może znowu ulec zmianie. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to tylko jedno z rozwiązań w momencie, gdy pozostaniemy bez pracy. Może nas też ubezpieczyć pracujący na etacie członek rodziny, z którym mieszkamy, albo możemy zarejestrować się w Urzędzie Pracy jako bezrobotny. Bez rejestrowania się bezrobotny także może się ubezpieczyć, korzystając z opcji, jaką jest dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ, ale wiąże się to z dość wysokimi kosztami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *