50 plus

Coraz rzadziej spędzamy całe życie w jednej firmie. Zmieniamy nie tylko miejsce zatrudnienia, ale też zawód. Dobry czas na zmianę jest zawsze, jeżeli tylko uważamy, że dotychczasowe zajęcie nie przynosi nam satysfakcji i przeraża nas myśl o tym, że mielibyśmy mu poświęcić długie lata. Czasem taka refleksja przychodzi późno, ale kto powiedział, że po 50. roku życia nie można zacząć wszystkiego od nowa. Wbrew stereotypom, osoby w tym przedziale wiekowym też mogą znaleźć nową pracę. Warto pierwsze kroki skierować do urzędu pracy, gdzie można znaleźć nie tylko zatrudnienie, ale też skorzystać z kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym wieku skończyć też studia podyplomowe, które dadzą nam nową wiedzę i kwalifikacje. Osoby po 50. roku życia mogą liczyć na specjalne programy pomagające im znaleźć zatrudnienie czy wrócić na rynek pracy.

Osoby po 50. roku życia, które planują zmienić pracę, mogą zdobyć niezbędne informacje na przygotowanej specjalnie dla nich rządowej stronie: http://50plus.gov.pl/.

Mogą dostać dofinansowanie na wszelkie formy dokształcania – na przykład kursy podnoszące kwalifikacje czy pozwalające uzyskać licencje. Istnieją zawody, w których pracodawcy dużo chętniej zatrudniają osoby starsze, niż dopiero wchodzących na rynek absolwentów. Dojrzały wiek jest doceniany w branżach, w których liczy się profesjonalizm i wiedza na poziomie eksperckim, są to między innymi takie zawody, jak lekarz, prawnik czy stanowiska kierownicze. Tak naprawdę, osoby zbliżające się do wieku emerytalnego mogą szukać pracy wszędzie tam, gdzie młodzi pracownicy, ważne jest, aby odpowiednio wyeksponować swoje atuty i nie lekceważyć zasad dotyczących pisania CV. Dojrzały wiek jest też doskonałym momentem na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej – to sposób na niezależność po latach pracy na etacie i na doczekanie emerytury, bez obaw o zwolnienie. Zaletą pracowników po 50. jest przede wszystkim bogate doświadczenie, ale też dyspozycyjność, rzetelność i odpowiedzialność. To bardzo dobry czas na stanie się niezależnym i wykorzystywanie w pełni zdobytego przez całe życie doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *